Estrogeny a włosy

Estrogeny a włosy

Do grupy estrogenów należy kilka hormonów. Najczęściej mówi się o estradiolu, ale wyróżnia się również estriol i estron. Hormony te nazywane są hormonami „żeńskimi”, ponieważ odpowiadają głównie za cechy kobiece w organizmie człowieka.

Ich wpływ na włosy nie jest do końca poznany, jednak istnieją już udokumentowane zależności.

Estrogen wpływa na owłosienie na skórze głowy oraz na ciele. Na skórze głowy hormon ten wpływa na gęstość i ilość włosów, na ciele ogranicza ich nadmiar.

Jego wpływ na inne cechy to regulacja wzrostu, redukcja masy mięśniowej, wspomaganie wzrostu piersi, regulowanie cyklu menstruacyjnego, wpływa pozytywnie na natrój, zwalcza depresję.

Problem z włosami często oznacza problem z gospodarką hormonalną, ponieważ włosy są idealnym barometrem zdrowia całego organizmu.

Działanie estrogenów w cyklu włosowym polega między innymi na utrzymaniu włosów w fazie anagenu, która jest fazą wzrostu włosa. 

Kobiety posiadają więcej estrogenów, dlatego też przeważnie mają obfitsze owłosienie na głowie. Zależność pomiędzy estrogenami a włosami, widoczna jest również podczas ciąży, kiedy poziom tych hormonów wzrasta, a włosy natychmiast stają się grubsze, gęstsze i mocniejsze.

Po porodzie, kiedy poziom hormonów wraca do normy – następuje gwałtowna utrata włosów i znaczny spadek ich jakości.

Kolejną sytuacją fizjologiczną, która wiąże się z poziomem estrogenów jest okres menopauzy. Klimakterium to czas, w którym również następuje spadek poziomu estradiolu – co również skutkuje gorszym owłosieniem na skórze głowy u kobiet. Faza wzrostu włosa zostaje skrócona, w związku z tym włos wypada przedwcześnie.

Również kobiety po operacji usuwania jajników (głównych producentów estrogenów), odczuwają pogorszenie wyglądu i jakości włosów, co potwierdza wpływ tych hormonów na włosy.

Comments are closed.