Haszimoto a wypadanie włosów

Pierwsze niepokojące objawy choroby Hashimoto to: niewyjaśniony wzrost wagi mimo utrzymywania zrównoważonej diety odpowiedniej kaloryczności posiłków, zmęczenie i przygnębienie, senność i problemy z koncentracją. W późniejszym etapie można zauważyć spadek nastroju, rozdrażnienie, przedłużającą się miesiączkę u kobiet i problemy skórne. m.in. przesuszenie skóry i świąd. Należy zwrócić również uwagę na wygląd naszych paznokci, które staną się bardzo kruche i łamliwe.

Hashimoto daje wiele niepokojących objawów skórnych, które są bardzo uciążliwe dla chorych. Skóra staje się gruba i szorstka. Pojawiają się na niej miejscowe obrzęki i zgrubienia. Obrzęki występują przede wszystkim na twarzy i w jej okolicach. Ponieważ skóra jest słabo ucieplona, staje się ona dość blada i sucha. Ulega bardzo szybko rogowaceniu, co prowadzi do miejscowych zaczerwienień i podrażnień.

Również włosy cierpią z powodu nieprawidłowej pracy tarczycy. Tarczyca odpowiada za tempo wzrostu włosów, ponieważ w mieszkach włosowych znajdują się receptory dla hormonów tarczycy. Hormon tarczycy odpowiada nie tylko za wzrost, ale i za szybkość wzrostu włosa i jego jakość. Jeśli hormony tarczycy są na nieprawidłowym poziomie włosy nie tylko wolniej rosną, ale często są bardzo słabe i łamliwe. O wiele szybciej też wypadają, co jest konsekwencją mniejszego utlenowania włosa i odżywienia. Włosy tracą także swój naturalny połysk, są matowe i bardzo słabe. Najlepszym rozwiązaniem problemu wypadania wlosów w chorobie Hashimoto jest szybka diagnoza i leczenie farmakologiczne. Podanie odpowiednich dawek hormonów tarczycy sprawi, że włosy staną się lepiej odżywione i silniejsze. Należy w trakcie kuracji starać się nadmiernie nie obciążać włosów, np. unikać długotrwałej stylizacji, suszenia suszarką, czy farbowania. Można wspomóc się specjalnymi kapsułkami witaminowymi dla włosów słabych i wypadających, które powinny pomóc w odzyskaniu blasku włosom.

Comments are closed.