Badanie pierwiastkowe włosa

Analiza pierwiastkowa włosów jest testem na próbce włosów przesyłanej do laboratorium do pomiaru zawartości minerałów. Ten typ analizy stosowany jest przez lekarzy, dietetyków, trychologów, kosmetologów i innych specjalistów, którzy diagnozują wiele różnych problemów zdrowotnych, zalecają dietę i suplementację.
Włosy do badania należy pobrać tuż przy samej skórze – nie mogą to być włosy farbowane przez ostatnie 2-3 miesiące. Włókna należy wyciąć z kilku miejsc z tyłu głowy aby w sumie zebrać cienki kosmyk, który wraz z wypełnianą ankietą zostaje przesłany do laboratorium. Wynik jest gotowy po około miesiącu od momentu dostarczenia próbki w formie maila i drukowanej.

Pomiary pierwiastkowe z próbek biologicznych, takich jak krew, mocz i włosy stosuje od dziesięcioleci. Elementy toksyczne koncentrują się w tkankach miękkich, a nie krwi lub moczu, więc analiza włosów jest wyjątkowo dokładna przy pomiarze toksycznych pierwiastków. Analiza elementarna zawiera także informacje co do wchłaniania i przyswajania ważnych elementów odżywczych (na przykład żelaza, miedzi), dzięki czemu nadaje się do oceny niedoborów składników pokarmowych i zaburzeń dietetycznych.
Analiza włosów jest przydatna do oceny ogólnego stanu zdrowia i żywienia. Jest mocno profilaktycznym badaniem i pozwala na wykrycie predyspozycji do danych chorób. Badanie pierwiastkowe umożliwia specjaliście ustalić czy niedobory mineralne, brak równowagi mineralnej, lub metali ciężkich, zanieczyszczeń w organizmie może być przyczyną objawów chorobowych u pacjenta.

Analiza to łatwy i niedrogi sposób, aby ocenić poziom podstawowych pierwiastków.