O włosach

Przyczyny wypadania włosów
Jak powstrzymać wypadanie włosów?
Skuteczne sposoby na łysienie

Włosy są to zrogowaciałe twory naskórka, pokrywające całe ciało człowieka z wyjątkiem wewnętrznych powierzchni stóp i dłoni, warg oraz błony śluzowej narządów rozrodczych. Tworzenie włosa zaczyna się we wpukleniu naskórka tzw. mieszku włosowym. Tam, wyspecjalizowane komórki macierzyste produkują keratynocyty, które następnie syntetyzują białko budulcowe włosa – keratynę. Część włosa, w której zachodzą podziały komórkowe oraz wzrost nazywamy korzeniem. Fragment włosa, który znajduje się ponad linią skóry nazywa się łodygą.

Z mieszkiem włosowym połączony jest mięsień przywłośny i naczynia krwionośne. Znajduje się tam również ujście gruczołów łojowych, które są regulowane przez układ hormonalny.

Wyróżniamy trzy etapy cyklu życia włosa: trwający kilka lat anagen, podczas którego następuje wzrost włosa, katagen to etap, w którym włos obumiera oraz telogen, który zajmuje kilka miesięcy a, w którym martwy włos wypada będąc wypychanym przez młody włos.

Włosy rosną z prędkością około 1-go centymetra miesięcznie. Codziennie wypada nawet do 100 włosów.

Najczęściej spotykane choroby skóry głowy:

1. Łojotokowe zapalenie skóry

Choroba ta spowodowana jest nadreaktywnością gruczołów łojowych, które znajdują się przy mieszku włosowym. W przebiegu łojotokowego zapalenia skóry dochodzi do zwiększonego złuszczania naskórka, który razem z łojem tworzy żółtą lub białą łuskę. Powoduje to zaczerwienienie i obrzęk skóry oraz swędzenie. Łuska ta znika po umyciu głowy i pojawia się ponownie po kilku godzinach.

Schorzenie to spotyka osoby w różnym wieku i jest związane z zaburzeniami hormonalnymi, trądzikiem, chorobą Parkinsona, stresem oraz alkoholizmem. Duży wpływ na rozwój choroby mają również choroby towarzyszące oraz drożdżaki z rodziny Malassezia.

Najważniejsze w leczeniu atopowego zapalenia skóry jest ustalenie przyczyny. Jeżeli jest nią zakażenie drożdżakami lub zmiany hormonalne należy usunąć przyczynę poprzez podawanie odpowiednich leków doustnych. Leczenie miejscowe polega na połączeniu kilku różnych kuracji. Najpierw stosuje się preparaty oczyszczające aby usunąć łuskę oraz świąd. Następnie konieczne jest używanie produktów hamujących łojotok w pielęgnacji codziennej.

Należy pamiętać, że łojotokowe zapalenie skóry ma tendencję do nawracania i niezbędne jest ciągłe stosowanie odpowiednich preparatów, które zapobiegną rozwojowi choroby.

2. Łysienie

Łysienie to stan, w którym następuje częściowy lub całkowity zanik produkcji włosów w mieszku włosowym. Może być to samodzielna jednostka chorobowa lub objaw innej choroby.

Utrata włosów jako samodzielna jednostka chorobowa dzieli się na wiele rodzajów. Najczęściej spotykane jest łysienie androgenowe, występujące u mężczyzn lub kobiet z zaburzeniami produkcji testosteronu. To właśnie jego pochodna, czyli dihydrotestosteron (DHT), powoduje miniaturyzację mieszka włosowego co prowadzi do przedwczesnego wypadania włosów.

Innym często spotykanym typem łysienia jest łysienie telogenowe. Charakterystyczną cechą tego schorzenia jest równomierne przerzedzenie  na całej powierzchni głowy. Ten rodzaj utraty włosów jest skutkiem wydłużenia się fazy telogenowej (spoczynkowej) włosa. Może być spowodowane przez zaburzenia hormonalne, chorobę autoimmunologiczną lub przyjmowanie niektórych leków.

Kolejną jednostką chorobową związaną z utratą włosów jest łysienie plackowate. Charakteryzuje się szybko postępującym wypadaniem włosów i zostawianiem dużych ubytków we włosach. Etiologia łysienia plackowatego jest nieznana. Może być związana z działaniem toksyn, odczynem alergicznym lub chorobą autoimmunologiczną.

Niezależnie od typu łysienia ważne jest szybkie udanie się do specjalisty w celu jak najszybszego zahamowania wypadania włosów. W tym celu trycholog może zalecić preparaty lecznicze lub specjalistyczne zabiegi tj. mezoterapia igłowa. Efekty terapii zależą od tego jak szybko zareagujemy na pierwsze objawy łysienia.

3. Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry jest to choroba o podłożu genetycznym. Polega ona na nadwrażliwości skóry na składniki kosmetyków lub inne alergeny. Pierwszym objawem jest uporczywe swędzenie i zaczerwienienie skóry. W miejscach zadrapań pojawiają się rany nazywane przeczosami. Często spotykane są też ropne krosty. Atopowe zapalenie skóry najczęściej dotyka alergików. Jest to niestety choroba na całe życie.

W pierwszym etapie leczenia należy załagodzić świąd i podrażnienia skóry, w celu zahamowania powstawania nowych ran i ewentualnych nadkażeń bakteryjnych. W tym celu należy stosować preparaty z ekstraktami roślinnymi tj. rumianek i aloes. Następnym etapem kuracji jest używanie hipoalergicznych i nawilżających kosmetyków pielęgnacyjnych. Zmniejszy to nadreaktywność skóry.

4. Grzybica

Świąd, pieczenie i nieprzyjemny zapach oraz miejscowa utrata włosów  mogą być objawami powszechnie występującej choroby – grzybicy. Często jej objawy mylone są z innymi schorzeniami skóry.

Jest to choroba zakaźna. Można się nią zarazić poprzez kontakt z inną osobą, używanie tych samych przedmiotów lub wizytę u fryzjera. Predyspozycję do infekcji grzybicą mają osoby z obniżoną odpornością, długotrwałym przyjmowaniem antybiotyków lub leków immunosupresyjnych oraz cukrzycy.

Wyróżniamy trzy typy grzybicy:

  • strzygąca, charakteryzuje się ubytkiem we włosach wyglądających jakby były przycięte nożyczkami. Wokół tych zmian pojawia się zaczerwienienie i świąd oraz lekkie łuszczenie naskórka. Często jest mylona z łysieniem plackowatym lub zniszczonymi włosami,
  • grzybica drobnozarodnikowa objawia się równo uciętymi włosami oraz widocznymi gołym okiem zarodnikami, przyczepionymi do łodygi włosa. Może być mylona z łupieżem.
  • grzybica woszczynowa, której objawem są charakterystyczne ogniska woszczyny, zbudowane ze strzępek grzyba, martwego naskórka oraz łoju. Po wyleczeniu pozostają blizny.

Leczenie każdego rodzaju grzybicy polega na podawaniu leków przeciwgrzybiczych.