Słownik

Trychologia
Nauka z zakresu dermatologii, zajmuje się naukowym badaniem włosów i skóry głowy . Specjaliści trycholodzy diagnozują przyczyny wypadania włosów, uszkodzeń włosów, przerzedzeń, miniaturyzacji mieszków włosowych, chorób skóry głowy i wprowadzają leczenie adekwatne do problemu.

mieszek włosowy
Mieszek włosowy jest narządem skóry odpowiedzialnym za produkcje włosów. Brodawka włosa tworzy podstawę mieszków włosowych. W cebulce żywe komórki dzielą się tworząc włókno włosowe. Naczynia krwionośne odżywiają komórki i dostarczają hormony, które modyfikują dynamikę i strukturę włosów w różnych okresach życia. Produkcja odbywa się w trzech fazach: wzrostu (anagen), przejścia (katagen), spoczynku (telogen).

Faza anagen

Anagen jest aktywną faza wzrostu włosów. Występuje w niej podział komórkowy tworzący korzeń a następnie trzon włosa. Podczas tej fazy włos rośnie około 1 cm na miesiąc. Trwa od 2 do 7 lat i jest uwarunkowana genetycznie.

Faza katagen
Faza katagenowa jest krótką fazą przejściową, która występuje na końcu fazy anagenowej. Sygnalizuje koniec aktywnego wzrostu włosa. Faza ta trwa około 2-3 tygodnie. Włos wciąż znajduje się w mieszku i wypada dopiero kiedy mieszek uformuje nowe włókno.

Faza telogen
Faza telogenowa jest fazą spoczynku mieszków włosowych. Znajdować się w niej powinno 10-15% wszystkich włosów. Faza ta trwa około 100 dni dla włosów na skórze głowy i dłużej dla brwi, rzęs, ramion i nóg.