Łysienie plackowate

Łysienie plackowate zwykle rozpoczyna się od małego łysego ogniska w którym skóra jest wyjątkowo gładka a mieszki niewidoczne. Łyse ogniska zwykle odrastają w ciągu trzech do sześciu miesięcy bez leczenia. Bywa, że włosy tracą pigment i w miejsca ciemnych odrastają jaśniejsze włókna. W wielu przypadkach łysienie może występować fazowo. Najbardziej rozległa forma to łysienie całkowite, występujące na całej powierzchni głowy, jak również na brwiach, rzęsach i owłosionych partiach ciała.

Zobacz jak leczymy

 

O chorobie

Schorzenie może wystąpić w każdym wieku, ale w większości przypadków rozwija się u dzieci i młodzieży. W około 6 na 10 przypadków pierwsze objawy utraty włosów rozwija się przed ukończeniem 20 roku życia. Mężczyźni i kobiety są narażone w równym stopniu w młodszych grupach wiekowych, wśród dorosłych częściej przypadłością tą, obciążone są głównie kobiety. Stan wydaje się być łagodniejszy, gdy schorzenie rozwija się w starszym wieku.

Łysienie plackowate jest autoimmunologiczną chorobą, w której organizm atakuje własne mieszki włosowe. Chorzy często nie mają większych problemów zdrowotnych a wyniki badań znajdują się we właściwych normach. Za przyczynę łysienia plackowatego często podawany jest stres – w rzeczywistości może być na odwrót – łysienie może powodować stres.

Łysienie plackowate jest bardzo nieprzewidywalnym stanem. W wielu przypadkach łyse ogniska zarastają włosami bez leczenia. W szczególności, jeżeli istnieje tylko jeden lub dwa małe ogniska chorobowe. W takich przypadkach specjaliści unikają leczenia medycznego a zalecają preparaty do wcierania w skórę głowy – np. trychologiczne.

Jeśli po pojawieniu się ognisk chorobowych nie wypadają włosy, istnieje duża szansa, że Twoje włosy odrosną po kilku miesiącach. (Każda ponowna faza wzrostu rozpocznie się w terminie trzech miesięcy od utraty włosów.) Zmiana fryzury może ukryć jedno lub dwa małe łysiejące ogniska. Jeśli wypadanie włosów staje się coraz bardziej rozległe, należy rozpocząć leczenie. Nawet przy dużej utracie włosów, wciąż istnieje możliwość, że włosy odrosną.

Uwaga: łysienie plackowate najczęściej nie wpływa na ogólny stan zdrowia (poza stresem mu towarzyszącym). Rozważając wybór leczenia, należy wziąć pod uwagę ewentualne skutki uboczne niektórych metod leczenia np. sterydowego.

Zastrzyki sterydowe

Iniekcje steroidów do łysiny na głowie zakłócają miejscową reakcję immunologiczną, która występuje w łysieniu plackowatym. To może następnie umożliwić mieszkom włosowym normalne funkcjonowanie oraz pobudzić odrost. Zabieg ten może być rozwiązaniem dla jednego lub więcej małych i średnich ognisk chorobowych, nie jest zalecany w przypadkach rozległego łysienia. Zastrzyki te są dość inwazyjne, ze względu na zastosowany steryd i nie działają w każdym przypadku.

Uwaga: nie ma gwarancji, że każdy włos, który odrósł w trakcie leczenia, będzie utrzymywał się po jego zakończeniu.

Suplementy

Prawidłowo dobrana suplementacja wzmacnia i regeneruje organizm. Zalecana jest wspomagająco w leczeniu łysienia plackowatego. Wynik analizy pierwiastkowej włosów wskazuje na najtrafniejszą suplementację. Jest to badanie gdzie nośnikiem są włosy lub w przypadku ich braku – paznokcie.

Indywidualne terapie trychologiczne połączone z mezoterapią mikroigłową

Indywidualnie dobrana terapia trychologiczna, polega na intensywnej stymulacji skóry głowy i pobudzaniu mieszków włosowych do aktywności – etapowo aplikowane preparaty o różnym natężeniu składników aktywnych. Stosowane w preparatach składniki to np.: cegaba, crexepil, palma sabałowa, komórki macierzyste. Preparaty są tak aplikowane, aby skóra nie przyzwyczaiła się do żadnego z nich a ciągle aktywnie reagowała. Przeprowadzone badania wskazują, że najlepsze efekty leczenia, osiągamy w niejednolitej terapii. Systematyczna aplikacja i coraz bardziej skoncentrowane preparaty są najskuteczniejszą z form leczenia.

Płytsza forma mezoterapii polega na nakłuwaniu skóry dermarollerem – specjalny przyrząd do samodzielnego nakłuwania skóry. Odpowiedniej długości igiełki, osadzone są na specjalnej rolce a podczas rolowania pobudzają i uaktywniają mieszki. Ukłucia są delikatniejsze niż w przypadku tradycyjnej mezoterapii, natomiast Pacjent może wykonywać zabieg nawet codziennie. Skóra reaguje zdecydowanie lepiej w przypadkach częstszej choć płytszej mezoterapii.

Mezoterapia

Jedną z intensywniejszych metod jest mezoterapia – ostrzykiwanie dzięki któremu, preparaty wzmacniające nie muszą pokonywać warstw łojowej i rogowej. Za pośrednictwem igły docierają w głąb skóry. W skórę wstrzykuje się: osocze bogatopłytkowe, komórki macierzyste, placentę, crexepil. Preparat wchłania się głębiej i intensywniej a nakłucia pobudzają ukrwienie i dotlenienie skóry.

Roztwór Minoxidil

Najczęściej zalecany przez dermatologów. Systematycznie stosowany, może pobudzić zaatakowane łysieniem mieszki włosowe.

Peruki

Peruki są częstym wyborem u pacjentów z łysieniem plackowatym. Rozwiązanie to, dofinansowane jest przez NFZ – jednak wymaga skierowania od lekarz prowadzącego. Peruka nie leczy problemu, natomiast poprawia komfort życia chorego. Dla lepszego samopoczucia, co za tym idzie komfortu psychicznego, zaleca się jej stosowanie w każdym koniecznym momencie. Jeżeli jest to możliwe, należy zdejmować perukę i pozwolić skórze oddychać.

Różne inne zabiegi mogą być stosowane lub zalecane. Należą do nich:

  • Fototerapia oraz światło ultrafioletowe w połączeniu z (PUVA), terapie te, stosowane są z ograniczonym powodzeniem. Metody te wymaga wielu sesji.
  • Mikropigmentacja (tatuowanie, makijaż permanentny) rozwiązanie może być stosowane do uzupełniania brwi, które wypadły oraz podkreślenia linii oczu.

Pamiętaj, aby używać kremów z filtrami do ochrony łysiny w słońcu.

Nie ma wystarczających dowodów, aby stwierdzić, jak skuteczne są zabiegi uzupełniające w leczeniu łysienia plackowatego (na przykład, akupunktura, aromaterapia, etc.).
Jak widać z sekcji powyżej, istnieją różne możliwości leczenia. Trudno jest dobrać jedną i skuteczną formę. Jednym z aspektów jest to, że włosy w wielu przypadkach, odrastają bez leczenia. W związku z tym, trudno jest zbadać efekty leczenia.

Pomimo braku dokładnego wskaźnika skuteczności, nie należy się poddawać a podejmować leczenie. Zdrowy styl życia, właściwa dieta w połączeniu z leczeniem wpłyną korzystnie nie tylko na włosy, ale na nasze samopoczucie i ogólną kondycję organizmu.