Choroby włosów i skóry głowy

Trychologia to dziedzina zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem chorób włosów i skóry głowy. Choroby włosów czy skóry głowy wpływają bezpośrednio na nasz wygląd, który w dzisiejszych czasach jest bardzo istotny. Do najczęstszych chorób należy wypadanie włosów.
Wypadanie włosów może być jednym z głównych objawów następujących zaburzeń zdrowia: nowotworów, chorób serca, zaburzeń czynności tarczycy, niedokrwistości, niedoboru witamin i minerałów, infekcji wirusowych i bakteryjnych. Ogólne osłabienie organizmu może również znacznie wpłynąć na osłabienie włosów i skóry – zaburzenia równowagi hormonalnej, zmiany grzybiczne i stany zapalne. W przypadkach nadmiernego wypadania włosów i pogorszenia samopoczucia, konieczna jest szybka reakcja. Wykonanie badań z krwi jest bazą w ustaleniu przyczyny problemu. Zbadać należy: morfologię, poziom żelaza, ferrytyny, hormonów tarczycy, glukozy oraz stan zapalny – OB. Z dokładnymi wynikami należy udać się do specjalisty, aby podjąć jak najsprawniejsze działanie. Im szybsza reakcja, tym większa szansa na poprawę kondycji organizmu i wyhamowanie wypadania włosów.
Choroby skóry z którymi najczęściej spotykamy się w naszej klinice to: łojotok, łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca. Są to przewlekłe schorzenia, które przez swe uciążliwe objawy, utrudniają normalne funkcjonowanie, a nieleczone przyczyniają się do utraty włosów. Prawidłowe złuszczanie zalegającej na skórze warstwy, stosowanie odpowiednio dobranego szamponu oraz sposobu pielęgnacji, gwarantuje prawidłowe dotlenienie skóry oraz wyeliminowanie silnych objawów chorobowych.

Przedstawiamy opis poszczególnych chorób związanych z włosami i skórą głowy: