Pielęgnacja włosów

Pielęgnacja włosa powinna być dostosowana do rodzaju włosów, które można podzielić na:

  1. Włosy suche- są mało elstyczne, trudne do układania, bez połysku, mają rozchyloną łuskę włosową.Woda, którą powinny magazynować, wyparowuje. Mogą być odbarwione i łamliwe, a gruczoły łojowe wydzielają za mało tłuszczu. Włosy te są miękkie, puszą się, wyglądają jak siano.
  2. Włosy tłuste- są nadmierne obciążone łojem, zlepiają się, są ciężkie, wyglądają nieświeżo. Włosy te wymagają codziennego mycia, są przyklapniete, wydzielają nieprzyjemny zapach.
  3. Włosy mieszane- mają cechy włosów suchych i tłustych.U nasady są tłuste, a na końcówkach suche, bardzo często miewają rozdwojone końcówki.Włosy są trudne do utrzymania.

Firmy kosmetyczne prześcigają się w formach produktów pielęgnacyjnych. Wchodząc do drogerii, nie wiemy, czy wybrać specyfik mający ładne opkawanie, szumnie reklamowany w telewziji, cenę, zapach itp. Należy zawsze zapoznac się z etykietą, skłądem, działaniem i przemysleć wybór. Podział jest bardzo prosty i warto go poznać:

  1. Szampony dzielimy na mydlane, oleiste, pudrowe, lecznicze i dwufunkcyjne.
  2. Odżywki dzielimy na te ze spłukiwaniem i bez spłukiwania.
  3. Inne produkty poprawiające wygląd włosów- maski, balsamy spraye, jedwabie itp.

Obecnie bardzo modne są szampony pudrowe, które stosuje się na włosy suche bez użycia wody i wyczesuje się kurz wraz z pudrem.

Pamietajmy, ze są to produkty awaryjne i nie nadaja się do częstego stosowania. Sprawdzają się na wakacjach, w podrózy, gdzie musimy się szybko odświeżyć. Bardzo popularne są szampony detrgenowe, dostępne w każdej drogerii, do codziennego stosowania. Bardzo często naszpikowane są chemią, dlatego są gęste, świetnie się pienią a w konskekwencji powodują łupież i przesuszanie.

Szampony dwufunkcyjne czyli dwa w jednym – to kosmetyki dla tych, ktorzy nie lubia tracic czasu na mycie, spłukiwanie i nakałdanie odżywki. Jednak zdania co do ich skuteczności są podzielone. Godne polecenia są szampony lecznicze, które zawierają wyciagi z roślin i oprócz właściwości myjących mają za zadanie zminimalizować występowanie uporczywych dolegliwosci na przykład łupieżu. Juz nasze babcie znały właściwości ziół i przyrządzały z nich nalewki i napary.

Odżywki bez spłukiwania obciążają włosy, moga powodwać ich sklejanie. Odżywki te, nie nadają się do włosów cienkich. Warto pamiętać, ż wiekszość odżywek powinno nakładać się w odległości kiklu centymetrów od skóry głowy, a w szczególności na końcówki, bo one najbardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne. Pamiętajmy również o tym, że sprawdzony przez nas skuteczny kosmetyk, jaki chcemy polecic koleżance moze wcale jej nie przypaść do gustu i zrobi jej krzywdę zamiast pomóc.

Comments are closed.