Swędzenie skóry głowy

Swędzenie skóry głowy to uporczywy problem dla wielu osób. Szukając ratunku wypróbowują nowe kuracje oraz większość dostępnych preparatów kosmetycznych. Przyczyna swędzenia jest różna, ale po jej ustaleniu jesteśmy w stanie całkowicie zlikwidować ten problem.

  • grzybica skóry głowy – objawia się czerwonymi, swędzącymi plamami z białym nalotem. W miejscu jej występowania wypadają lub łamią się włosy. Za powstanie tej choroby odpowiedzialne są grzyby z grupy dermatofitów, którymi można zarazić się na basenie, w saunie lub używając tych samych ręczników co osoba chora. Gdy zobaczysz objawy bezzwłocznie udaj się do lekarza.

  • łuszczyca – jest chorobą autoimmunologiczną, często myloną z grzybicą. Występuje dziedzicznie i zostaje rozpoznana najczęściej w okresie dzieciństwa. Polega na nadmiernym złuszczaniu się naskórka, co powoduje powstanie łuski. Zgrubiałe warstwy keratynocytów powodują drażnienie komórek nerwowych i świąd. Nie da się wyleczyć łuszczycy, można jedynie zaleczyć objawy preparatami z dziegdziem, emolientami oraz preparatami natłuszczającymi.

  • alergia lub nadwrażliwość skóry – jest to osobnicza skłonność organizmu do reagowania odczynem zapalnym i świądem na czynniki zewnętrzne nie stanowiące zagrożenia dla organizmu. Objawy te mogą pojawiać się nie tylko na skórze głowy, ale też na pozostałych częściach ciała. Czynnikiem drażniącym może być niewłaściwy szampon, odżywka do włosów, silny środek zapachowy. W celu wyleczenia świądu należy używać preparatów hipoalergicznych i do skóry atopowej.

  • niewłaściwa pielęgnacja – nieodpowiedni dla naszej skóry szampon, codzienne stosowanie lakieru do włosów lub nie spłukany preparat mogą powodować swędzenie skóry. Szampony mają odczyn zasadowy co drażni gruczoły łojowe znajdujące się przy ujściu mieszka włosowego. Jeżeli nie spłuczemy dobrze szamponu, może on powodować przewlekłe podrażnienia i świąd. Źle dobrany szampon oraz długotrwałe stosowanie produktów utrwalających może przesuszyć skórę głowy i powodować odczyny zapalne.

Comments are closed.