Leczenie łysienia androgenowego

Ten typ łysienia często przypisuje się predyspozycji genetycznej. Łysienie androgenowe występuje zarówno u mężczyzn jak i u kobiet – u mężczyzn pojawia się wcześniej i jest bardziej intensywne. U obu płci wypadanie włosów w łysieniu androgenowym pojawia się na skutek genetycznie uwarunkowanego skrócenia fazy wzrostu włosa, a także wydłużenia czasu pomiędzy utratą włosa a początkiem nowej fazy wzrostu. Oznacza to, że okres czasu, w którym włos znów zaczyna wyrastać jest o wiele dłuższy niż w trakcie normalnego cyklu wzrostu.

 

Sam mieszek włosowy także się zmienia, kurczy się i jest w stanie produkować tylko krótkie i cienkie włosy. W rezultacie grube i długie włosy są zastąpione krótkimi i słabymi. Schorzeniu najczęściej towarzyszy nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy. Testosteron wchodzi w reakcję z łojem, mutuje do postaci dihydrotestosteronu, który powoduje systematyczne spłycanie mieszka włosowego – nieleczone powoduje całkowitą jego nieaktywność i zasklepienie.

O chorobie

 

Diagnoza

Aby specjalista mógł postawić diagnozę, niezbędne jest badanie skóry głowy. Trycholog określi jaki to wzorzec wypadania włosów, sprawdzi czy występują objawy stanu zapalnego skóry lub jej zakażenia. Może także zlecić przeprowadzenie badania krwi, aby sprawdzić, czy występują inne możliwe przyczyny utraty włosów, np. nadczynność lub niedoczynność tarczycy, niedobór żelaza. Konieczna jest także ocena prawidłowości działania układu hormonalnego.

W walce z łysieniem androgenowym bardzo ważną rolę odgrywa właściwe oczyszczanie, dzięki któremu usuwany zostaje nadmiar sebum. Systematycznie stosowane peeling i szampon oczyszczający minimalizują zaleganie wydzieliny łojowej w mieszku uniemożliwiając tym zachodzenie reakcji z testosteronem. Bazą leczenia jest systematyczne oczyszczanie – im skóra jest bardziej oczyszczona tym większa absorpcja później stosowanych preparatów oraz dotlenienie.

Łysieniu androgenowemu towarzyszy mocno spięta skóra. Aby stymulować skórę i pobudzić ukrwienie wskazane są zabiegi mezoterapii klasycznej oraz mikroigłowej przy użyciu dermarollera – wałeczek na którym osadzonych jest ok 500 igiełek odpowiedniej długości.

Pacjenci nakłuwają skórę, następnie aplikują preparaty na bazie crexepilu, palmy sabałowej oraz placenty – wyciągu z łożyska zwierzęcego. Systematyczna stymulacja skutecznie pogłębia mieszki włosowe dzięki czemu włosy odrastają gęstsze i grubsze. Łysienie androgenowe jest procesem ciągłym, dlatego leczenie jest długoterminowe i nie może być zatrzymane. Zaprzestanie kuracji powoduje, że wypadanie włosów wznawia się w przeciągu 2-3 miesięcy. Pomimo, że nie ma stuprocentowej pewności wyleczenia, wypadanie włosów może być w znacznym stopniu ograniczone lub spowolnione. Dlatego jak najszybciej należy zwrócić się o pomoc do specjalisty.

 

TRYCHOLODZY LECZĄCY ŁYSIENIE ANDROGENOWE:

Rezerwuj